+48 509 818 595 (24h/7)
Wykrywanie podsłuchów  +48 509 818 595 (24h/7)
podsłuch w komputerze

Podsłuch w komputerze

Jak zapewne wiadomo technologia w dzisiejszych czasach jest bardzo mocno rozwinięta, a co za tym idzie daje nam wiele możliwości nie tylko tych pozytywnych, ale także bardziej negatywnych. Powiedzmy sobie może po kolei o co chodzi z negatywnymi, a o co z pozytywnymi. Te pozytywne to oczywiście możliwość pracy zdalnej bez wychodzenia z domu, dzięki czemu możemy pracować tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli już pracujemy w ten sposób to z tym wiążą się negatywne możliwości takiej pracy, a konkretniej chodzi o to, że w wielu przypadkach nasz pracodawca nas podsłuchuje. Tutaj na wstępie od razu warto zaznaczyć, że nie zawsze musimy być tego świadomi. Jednak powiedzmy sobie też o tym, że możemy być podsłuchiwani nawet podczas zwykłego korzystania z laptopa czy komputera. Jak się okazuje podsłuchu wcale nie musi zakładać nikt w fizyczny sposób.

Bezpieczne zasady korzystania z komputera

Na co dzień używając naszego komputera zazwyczaj wchodzimy na różne strony czy otwieramy maile. Nawet przy takich z pozoru najprostszych czynnościach trzeba bardzo uważać. Warto wiedzieć o tym, że możemy być podsłuchiwani za sprawą tego, że na naszym urządzeniu jest wirus. Może on znaleźć się tam właśnie przez otwieranie maili niewiadomego pochodzenia czy wchodzenia na niezabezpieczone strony. Jeśli podejmujemy takie działania w sieci należy pamiętać o tym, że zawsze najlepiej jest mieć włączony dobry program antywirusowy, który jest w stanie skutecznie uchronić nas przed tego typu sytuacją, jednak nie zawsze tak będzie. Warto również być świadomym tego, że w wielu przypadkach taki podsłuch może założyć nam konkurencja. Co więcej wcale nie musimy się znajdować to wewnątrz naszego komputera czy laptopa, bo może być to małe i dyskretne urządzenie na zewnątrz, jednak szanse na to, że je zauważymy są małe. Jak zatem wykryć podsłuch na naszym komputerze?

Podsłuch w komputerze – jak sprawdzić?

Jest pewien sposób, do którego można wykorzystać konsolę wiersza poleceń. Aby sprawdzić to tym sposobem w pierwszej kolejności musimy oczywiście uruchomić konsolę wiersza poleceń, a następnie w niej wpisujemy komendę: ”netstat – ano”. Wyświetlą nam się teraz wszystkie protokoły. W przypadku, gdy któreś z nich posiadają inny adres IP możemy mieć pewne podejrzenia, że nasz komputer jest podsłuchiwany. Ponadto niżej w takiej konsoli pojawi się kilka pozycji ”0”. Jeśli w tych miejscach jest inna wartość to również możemy mieć pewne podejrzenia, że nasz komputer jest szpiegowany. W takim wypadku warto jest przeskanować go specjalnym oprogramowaniem wykrywającym szkodliwe aplikacje, aby mieć pewność co się dzieje.

Warto zatem zwracać uwagę na to co robimy na naszym komputerze

Wspomniany sposób nie należy do tych najprostszych i trzeba posiadać też odpowiednią wiedzę z zakresu użytkowania komputera, jednak jest on w miarę skuteczny i pozwala nam na wykrycie czy nasz komputer jest podsłuchiwany czy też nie. Wiadomo, że nie zawsze będziemy w stanie tym sposobem to wykryć jednak w większości przypadków powinno nam się to udać. Z kolei, jeśli nic nie wykryliśmy, a nadal mamy jakieś podejrzenia to być może warto jest poszukać jakiś małych urządzeń w okolicach naszego komputera, które mogłyby ewentualnej osobie służyć za podsłuch.

Usługa wykrywania podsłuchów

Czasem jednak i to nam się nie uda, dlatego chyba ostatecznym i jednocześnie najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wykrywaniem podsłuchów w komputerach. Trzeba być świadomym, że za taką usługę trzeba zapłacić, jednak wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykryte i będziemy w pełni bezpieczni, a chyba o to chodzi. Warto zatem taką decyzję zawsze dokładnie przemyśleć i zastanowić się, która opcja będzie dla nas samych najlepsza. Raczej nie zawsze warto na tym oszczędzać, ponieważ w wielu przypadkach podsłuch może okazać się dla nas zagrożeniem, dlatego za wszelką cenę powinniśmy to sprawdzić, jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia i ewentualnie go wyeliminować.